Każdy może być dobry z matematyki! Dlaczego talent to nie wszystko?

Każdy może być dobry z matematyki! Dlaczego talent to nie wszystko?

Istnieje wiele mitów związanych z uczeniem się, niektóre z nich przynoszą zgubne skutki w edukacji szkolnej. Słyszymy na przykład, że dziewczynki posiadają naturalne uzdolnienia humanistyczne, a chłopcy osiągają lepsze wyniki w nauce przedmiotów ścisłych. Jednym z najbardziej szkodliwych przekonań na temat edukacji jest przecenianie wrodzonych umiejętności, które rzekomo określają jednych ludzi jako „humanistów”, a innych jako „ścisłowców”. 

Wrodzone czy wyuczone zdolności?

Wszyscy mamy pewne wrodzone predyspozycje, które są określone przez nasze geny. One wpływają na nasze zdolności i zainteresowania, ujawniające się niekiedy już we wczesnym dzieciństwie. Współczesne odkrycia naukowe, np. najnowsze badania nad ludzkim mózgiem, przypisują jednak coraz większe znaczenie wpływom środowiska, na które składa się nasze wychowanie, edukacja, kultura, wpływ rówieśników i społeczeństwa. To właśnie środowisko w dużej mierze decyduje o tym, jak dużą część swojego genetycznego potencjału jednostka wykorzysta w ciągu życia. 

A co z osobami, które nie mają wrodzonych zdolności do uczenia się matematyki, a chcą osiągnąć sukces w tej dziedzinie? Badania naukowe pokazują, że to co jedni osiągają w większej mierze dzięki genetycznym uwarunkowaniom, inni mogą wypracować wytrwałą i systematyczną nauką. Warto pamiętać, że wrodzone zdolności, które nie są w żaden sposób rozwijane, nie będą miały pozytywnego wpływu na życie człowieka. 

Dlaczego każdy może być dobry z matematyki?

W nauce matematyki, co dotyczy też każdej innej dziedziny wiedzy, kluczową rolę odgrywa motywacja i systematyczność. Najlepsze rezultaty osiągają bowiem nie ci, którzy mają wrodzony talent, ale ci, którzy wyrobili w sobie nawyk wytrwałej i dobrze zorganizowanej pracy. Z matematyką po raz pierwszy stykają się dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dlatego to na rodzicach i nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie u ucznia odpowiedniego podejścia do nauki. Obowiązkiem szkoły jest przedstawienie wiedzy matematycznej w ciekawy i angażujący sposób. Ważne, aby nauka tego przedmiotu nie kojarzyła się tylko z rozwiązywaniem nudnych zadań z podręcznika, ale była autentycznym wprowadzeniem młodego człowieka w fascynujący świat nauk ścisłych. 

Matematyka to dziedzina wymagająca abstrakcyjnego i logicznego myślenia, dlatego może zniechęcać wielu uczniów, nawet na początkowym etapie edukacji. W takiej sytuacji kluczową rolę odgrywają rodzice, którzy powinni pokazać dziecku, że mimo trudności nie należy się poddawać i rezygnować z osiągania celów. Szczególnie dobre owoce przynosi zgodna współpraca opiekunów dziecka ze środowiskiem szkolnym. Sukces edukacyjny dziecka to wspólny wysiłek wszystkich zaangażowanych w jego rozwój dorosłych. 

Zacznij naukę już dziś

Nie każdy z nas jednak otrzymał właściwe wsparcie w szkole i w domu, wielu uczniów zraziło się do matematyki przez niewłaściwe postawy dorosłych i złe oceny. Jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji, warto pamiętać, że to od naszej wewnętrznej motywacji zależy to, czy będziemy dobrzy z matematyki. Naukę można zacząć w każdym momencie edukacji i w dowolnym wieku. 

Wiele zależy też od celu, który chcemy osiągnąć, ucząc się matematyki. Może to być dobrze zdana matura lub egzamin wstępny na studia albo chęć dostania się do prestiżowej szkoły. Królowa nauk jest podstawą wielu dziedzin wiedzy, dlatego znajomość reguł matematycznych przyda się także studentom licznych kierunków i pracownikom różnych sektorów gospodarki. Każdy może być dobry z matematyki, trzeba jednak zacząć dążyć do tego celu już dziś. 

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
6 + 5=

Ze względu na ograniczoną dokładność reprezentacji liczb oraz możliwe błędy w wykorzystywanych bibliotekach wyniki obliczeń mogą być niepoprawne.
Dane zamieszczone są bez jakiejkolwiek gwarancji co do ich dokładności, poprawności, aktualności, zupełności czy też przydatności w jakimkolwiek celu.

Ta witryna wykorzystuje dane z serwisu Wikipedia na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 Unported License.