Matura z matematyki - jak się dobrze przygotować?

Matura z matematyki - jak się dobrze przygotować?

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, decydujący o możliwości dostania się na studia. Obecnie największym wyzwaniem dla większości maturzystów stał się obowiązkowy egzamin z matematyki. Królowa nauk przyprawia o ból głowy niejednego abiturienta, od wielu lat jest najczęściej oblewanym przedmiotem maturalnym. W tym artykule opisujemy skuteczny sposób na przygotowanie się do egzaminu.

Przygotuj plan

Matematyka jest obowiązkowym przedmiotem maturalnym, dlatego naukę do egzaminu można i warto rozpocząć wcześniej niż w ostatnim roku szkoły średniej. W tym celu pomocne będzie opracowanie planu, który uwzględni cel nauki, wymagania egzaminacyjne oraz dobre i słabe strony ucznia. Naukę należy rozpocząć jak najwcześniej, bo nadrobienie zaległości z trzech lub czterech lat szkoły może okazać się niemożliwe w krótkim czasie. Ta zasada dotyczy zresztą nauki wszystkich przedmiotów szkolnych, nie tylko matematyki. 

Poznaj strukturę egzaminu

Każdy egzamin posiada określoną strukturę i punktację, składa się z różnych części i zawiera kilka typów zadań. Matura z matematyki podzielona jest na zadania zamknięte, polegające na wybraniu jednej prawidłowej odpowiedzi spośród podanych oraz otwarte, w których zdający musi sformułować i zapisać rozwiązanie. Przed przystąpieniem do matury z matematyki koniecznie trzeba zapoznać się z rodzajami i tematyką zadań egzaminacyjnych. Co roku na maturze podstawowej pojawiają się tzw. „pewniaki”, np. równania i nierówności, logarytmy, wzory skróconego mnożenia, potęgi i pierwiastki czy geometria. 

Rozwiązuj testy

Często polecaną metodą nauki do egzaminu jest rozwiązywanie testów i arkuszy z poprzednich lat. W ten sposób nie tylko przyswajamy wiedzę, ale także uczymy się planować czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zadań. Naprawdę dobre rezultaty może przynieść skupienie się na ćwiczeniach z tych działów, które sprawiają maturzyście największą trudność oraz na tych, które są wysoko punktowane. Przy okazji rozwiązywania arkuszy warto przypominać sobie teorię i schematy zadań otwartych. W Internecie znajdziemy wiele darmowych arkuszy maturalnych i testowych, przygotowywanych przez egzaminatorów CKE. 

Znajdź korepetytora

Do matury można skutecznie przygotować się samemu, ale wśród maturzystów popularną metodą nauki jest praca z korepetytorem lub korzystanie z kursów maturalnych, oferowanych przez centra korepetycji i szkoły językowe. Nauczyciel pomoże nadrobić zaległości, będzie korygował błędy ucznia na bieżąco i odpowiadał na jego pytania. Uczestnictwo w kursie lub korepetycjach jest dobrą okazją do wyrobienia w sobie nawyku systematyczności i wytrwałości. Korepetycje mogą być szczególnie przydatne uczniom słabo zmotywowanym, przejawiającym trudności w uczeniu, ale także wszystkim tym, którzy nie lubią się uczyć samodzielnie. Dobrym pomysłem jest też stworzenie naukowego tandemu z kolegą lub koleżanką z klasy. 

Matura z matematyki – jak zdać?

Kluczem do sukcesu na maturze jest wytrwała i systematyczna nauka. Warto więc planować każdy dzień tak, żeby znaleźć czas na powtarzanie informacji i rozwiązywanie zadań. Metod skutecznej nauki jest naprawdę wiele, a potrzeby i możliwości uczniów bywają bardzo różne. Opracowanie i wdrożenie skutecznego planu z pewnością przyczyni się do sukcesu na egzaminie. Matura z matematyki nie musi wiązać się z ogromnym stresem, wiele zależy od naszego przygotowania i nastawienia. Na koniec warto dodać, że niezdanie matury w pierwszym terminie to nie powód do wstydu. Największą wartością jest nasza faktyczna wiedza, a nie posiadanie formalnego wykształcenia. 

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
4 + 2=

Ze względu na ograniczoną dokładność reprezentacji liczb oraz możliwe błędy w wykorzystywanych bibliotekach wyniki obliczeń mogą być niepoprawne.
Dane zamieszczone są bez jakiejkolwiek gwarancji co do ich dokładności, poprawności, aktualności, zupełności czy też przydatności w jakimkolwiek celu.

Ta witryna wykorzystuje dane z serwisu Wikipedia na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 Unported License.